Jménem celého výzkumného týmu, který se zabývá studií olfaktorické detekce osob onemocnělých nemocí COVID-19 pomocí psů, se s Vámi chci podělit o další výsledky z posledních dnů. Dalším výzkumem se nám podařilo vyvinout ojedinělou metodu, kterou bylo možno vycvičit několik psů k detekci onemocnění COVID-19 přímo na lidech bez nutnosti odebírání vzorku. Takto vycvičení psi dokáží označit nakaženého člověka mezi dalšími nenakaženými lidmi napřímo bez testování.
Výcvik psů a otestování této metody proběhl za dodržení přísných hygienických a pandemických podmínek. Metoda se zdá být naprosto bezpečná a je prováděna tak, že se detekční psi nemohou nakazit. Praktický způsob provedení detekce je nastaven tak, aby se potencionální nakažení testovacího týmu zamezilo.
Metoda je zajímavá zejména v tom, že by se takto dala detekovat i jiná onemocnění u lidské populace. Na tyto možnosti bude provedena další studie, která má za cíl změnit pohled na detekci různých onemocnění podle specifického pachu, který se zdá být u některých chorob identický.
Olfaktorická detekce onemocní COVID-19 pomocí psů se začíná používat již v mnoha dalších zemí po celém světě. Naše nové zjištění a úspěšné otestování však tuto metodu detekce posunulo mnohem dále, než jak si do této doby mohli všichni představit a ve světě se zdá být naprosto ojedinělá.
Ačkoli se řadí nezisková organizace SAR CZ mezi přední výzkumného organizace tohoto druhu ve světě, zejména s ohledem na dosavadní výsledky, v České republice se naše metoda k odhalení nakažených onemocněním COVID-19, zatím moc nepoužívá.
Už měsíc čekáme na vyjádření Ministerstva zdravotnictví na naší žádost o udělení výjimky testování onemocnění COVID-19, podobně jako u antigenních tesů, které však dosahují nesrovnatelně nižší spolehlivosti.
Další zajímavou informací je i to, že v tomto týdnu byli úspěšně otestováni další čtyři psi, velmi náročným zaslepeným testem s průměrně dosaženým výsledkem 94% úspěšnosti. Použité vzorky obsahovaly všechny v současné době vyskytující se mutace včetně Jihoafrické. Vzorky byly od jedinců s příznaky i bez příznaků onemocnění. Mutace se tedy nezdá být pro změnu pachové signatury nakažené osoby rozhodující. Reakce detekčních psů jsou vždy stejné.
Ačkoli se zdá, že se nám ve všem stále daří, máme pořád nedostatek vzorků pro výcvik a testování psů. V tomto nám velmi pomáhají obě fakultní nemocnice - Thomayerova a Olomoucká a také praktičtí lékaři. Nadále však bohužel panuje absolutní nezájem o výsledky studií za strany státu.
Děkujeme za přízeň a podporu
S pozdravem
Gustav Hotový
Search and Rescue Czech Republic
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
GSM: 777612345