Pondělí, Únor 19, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

mu

Mantrailing - vyhledávání na základě individuálního pachu
Mantrailing - vyhledávání na základě individuálního pachu
Skupinová informace
Kategorie:
Jméno:
Mantrailing - vyhledávání na základě individuálního pachu
Vytvořeno:
Sobota, 30 Říjen 2010
Vytvořil:

Popis

Mantrailing - metoda vyhledávání lidí pomocí specielně vycvičených psů na základě jejich individuálního pachu je u nás novinkou. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů má pachová stopa člověka tvořená jeho indviduálním pachem stejnou rozlišovací schopnost jako otisk prstu a nebo identifikace podle DNA. Od roku 2006 se aplikací této metody a výcvikem psů plemene Bloodhound zabývá skupina RESCUE BHC, která byla vytvořena jako součást Bloodhound klubu České republiky. V současné době máme vytvořeny předpoklady pro zapojení se do záchranného systému v ČR. Portál SAR System CZ je možností, jak objasnit a vysvětlit na základě diskuze podmínky a předpoklady využití takto vycvičených psů a získat nové poznatky od široké "záchranářské odborné veřejnosti". Informace o činnosti skupiny Rescue BHC můžete získat na www.bloodhound-club.cz v sekci Rescue a fotografie z našich akcí na www.bloudi.rajce.idnes.cz

Oznámení

Středa, 04 Duben 2012 vytvořil Lubomír Satora

Ahoj všichni, 

přiblížil se termín konference a semináře k mantrailingu. Informace jsou i na www.akademiapz.sk/medzinarodna-kynologicka-konferencia

Jak na konferenci, tak i na seminář je k dispozici posledních pár míst. Uvolnilo se i jedno místo na účast na praktickém semináři se psem. Kdo by se chtěl ještě zúčastnit, prosím o rychlou reakci. 

Lubomír Satora

Pátek, 20 Leden 2012 vytvořil Lubomír Satora
Úterý, 22 Únor 2011 vytvořil Lubomír Satora

Fotoalba

Žádné album nebylo dosud vytvořeno.

Videa

Dosud nebyla přidána žádná videa
Vít Paula
Oznámení o založení občanského sdružení Rescue Stopaři

Dne 27. 9. 2012 bylo v Doubravici u Dvora Králové na ustavující schůzí valné hromady členů oficiálně založeno občanské sdružení Rescue Stopaři (dále sdružení, nebo RS), jehož cílem je výcvik psů pro záchranné stopování – pátrání po ztracených osobách, včetně aktivní pomoci složkám integrovaného záchranného systému.
Založení sdružení navazuje na činnost neformální skupiny stejného názvu působící v Doubravici již 7 let. Skupinu vedl Vít Paula, který byl zvolen předsedou nově založeného sdružení. Mezi členy sdružení jsou i zkušení policejní kynologové Oldřich Cach a Vladimír Makeš, kteří jsou garanty odborné úrovně výcviku.
Hlavním cílem sdružení je vytvořit prostředí, ve kterém najdou odbornou pomoc a vedení lidé ochotní věnovat svůj čas výcviku záchranářských psů – stopařů, kteří by byli schopni po složení příslušných atestů pomáhat jednotkám IZS vyhledávat ztracené osoby.
K tomuto výcviku se hodí jakýkoliv zdravý dostatečně motivovaný pes, jehož psovod se rozhodne podstoupit poměrně náročný a dlouhodobý výcvik. Výhodou pro psovody je to, že tato práce je pro psa přirozená a pokud má pes vhodnou motivaci, obvykle ji dělá velmi ochotně. Pro psovoda je to potom příležitost navázat se svým psem mnohem pevnější pouto, protože úspěšné stopování předpokládá velmi těsnou souhru obou členů stopovacího týmu.
Vít Paula je přesvědčen, že zkušený pes – stopař, schopný sledovat individuální pach konkrétní osoby, může za určitých podmínek výrazně urychlit záchrannou akci. Čas hraje v případě hledání pohřešovaných dětí, seniorů, nebo nemocných lidí zásadní roli. Záchranné stopování není samospasitelná metoda, ale může velmi vhodně a účinně doplnit záchranný systém ČR.
Přestože se sídlo sdružení nachází v Doubravici u Dvora Králové, jeho působnost je celostátní – díky internetu a sdílení videí z průběhu stop a organizovaným setkáním jsou psovodi sdružení schopni pomáhat s výcvikem i zájemcům z jiných regionů.
Ve snaze získávat stále nové poznatky a zkušenosti udržuje družení kontakty s obdobně zaměřenými skupinami ze zahraničí.
Více informací najdete na webu sdružení www.rescue-stopari.cz
Kontakt:

Vít Paula
Adresa Doubravice 28, 544 51 Doubravice
Telefon 604207887
e-mail vitpaula@seznam.cz
Středa, 14 Listopad 2012 18:35
 
Lubomír Satora
Mantrailing v systému operativně pátrací činnosti Policie a K9 Mantrailimg Course.

Ve dnech 10. – 13. dubna 2012 proběhla na Střední policejní škole v Devínské Nové Vsi pod záštitou Akademie Policajného zboru, KK Policia Slovakia a International Bloodhound Academy - IBHA první konference na téma mantrailingu a jeho využití pro pátrání po pohřešovaných osobách a možnostech uplatnění této metody v policejní praxi. Konference se zúčastnilo kolem 60-ti účastníků z řad Policie České a Slovenské republiky, Akademie PZ, UVLF Košice, UVMaF Košice, SKJ, vydavatelů kynologické literatury, odborných a zájmových kynologických organizací i složek integrovaného záchranného systému obou zemí. Konference se zabývala jak možnostmi zařazení mantrailingu do oficiálních struktur záchranného systému a Policie, ale také poznatky z USA, presentované špičkovým odborníkem na výcvik mantrailingu Jeffem Schettlerem a také z Německa, presentované členkou záchranné brigády z Bonnu Petrou Müllers.
Praktický výcvik pak byl zaměřen na klíčové body výcviku mantrailingu. Určitě nebylo možno za tak krátkou dobu vysvětlit a prodiskutovat tak zajímavou oblast způsobu pachové práce psa, ale určitě tato konference zbořila mnoho mýtů, které se kolem mantrailingu vznášely a mnoha účastníkům ukázala, jakým směrem se může tato metoda dále rozvíjet. IBHA, jako nově vzniklá organizace se bude určitě snažit maximálně podpořit všechny zájemce o tento způsob výcviku pachových prací záchranných a policejních psů a má zájem o spolupráci se všemi organizacemi, které se budou chtít touto činností zabývat. Budeme pokračovat v našich pravidelných tréninkových setkáních a chtěli bychom minimálně 2x ročně pořádat semináře za účasti zahraničních lektorů a profesionálních školitelů mantrailingu.
Mediálním partnerem konference a naší organizace je časopis Psí kusy, který bude závěry konference a další zajímavosti postupně publikovat. Materiály ke zveřejnění budou také publikovány v časopise Rescue Report a budou nabídnuty i serveru SAR systému. Další informace najdete na našich nově otevřených website www.ibha.eu.
Ing. Lubomír Satora
Předseda IBHA
Pátek, 20 Duben 2012 09:51
 
Lubomír Satora
V těchto zprávách jsou reportáže slovenských televizí.

http://www.joj.sk/relacia-noviny/noviny-archiv/2012-04-11-noviny-tv-joj.html
http://krimi.joj.sk/krimi-archiv/2012-04-13-krimi.html
http://www.stv.sk/online/archiv/spravy-stv
Pátek, 20 Duben 2012 08:39
 
Lubomír Satora
Fotky z konference jsou na www.bloudi.rajce.idnes.cz
Pátek, 20 Duben 2012 08:30
 
Vít Paula
Pro zájemce o mantrailing - máme k dispozici videa a GPS zákresy tras vložené do fotomap za posledních 14 dní. GPS je teď už standartně připevňováno na postroj psa. Poslední video ze 6. 8. Jsou tu i videa z prvních stop nového mantrailera.Na webu v sekci Aktuálně najdete také proklik na náš FB profil
http://www.rescue-stopari.cz/aktualne.html a v sekci Video
Středa, 10 Srpen 2011 13:28
 
Vít Paula
Pro zájemce o mantrailing - máme k dispozici videa a GPS zákresy tras vložené do fotomap za poslední měsích. GPS je teď už standartně připevňováno na postroj psa. Poslední video ze 16.7. je ve dvojí kvalitě, Na tu lepší je nutné si 3 - 5 minut( 400 MB) počkat. Video, které zachycuje např. 4 km trasu radši neuvádíme (přes 1 GB) . Trvá přes hodinu. Pokud by ale byl zájem, můžeme poslat na DVD (místo prášku na spaní). Video v kombinaci se záznamem GPS je ďábelská kombinace, která dovede stopaře- psovody postavit zpátky na zem a porozumět víc svému parťákovi.
Na webu v sekci Aktuálně najdete také proklik na náš FB profil.
http://www.rescue-stopari.cz/index.html
Úterý, 19 Červenec 2011 12:42
 
Vít Paula
Pro zájemce o záchranné stopování - mantrailing máme k dispozici nové informace a videa z nedělního tréninku / 12. června /. Jedná se o klasické stopy 15,5 a 16 hodin staré, položené v sobotu 11. června odpoledne. Videa jsou nekrácená včetně chyb a nedostatků a zobrazují práci na starší stopě.
Videa jsou poměrně dlouhá a pokud se je rozhodnete sledovat, rezervujte si cca 30 min času. Vše na http://www.rescue-stopari.cz/aktualne.html a v sekci Video
Středa, 15 Červen 2011 07:51
 
Zbyněk Volšík
Pro zájemce o záchranné stopování - mantrailing máme k dispozici nové informace a video z neděle 5.června
http://www.rescue-stopari.cz/aktualne.html , kde je kompletně
zdokumentované
dohledání kladače ,který šel část stopy pěšky a část jel v automobilu. Foto a
mapa z kladení stopy,videozáznam z dohledání i s GPS.
Dále je tam záznam z klasické 4,5h staré stopy.
Úterý, 07 Červen 2011 08:09
 
Lubomír Satora
Zdravím vás Petro, na webu www.bloodhound-club.cz v sekci Rescue jsou informace, které průběžně zveřejňujeme. Jedná se ale spíše o informace našich německých přátel od Policie, BRK a dalších složek. Odborné články, metodika, zkušební řády a další podrobnější informace zatím neuvažujeme zveřejňovat do doby, než vypracujeme se zodpovědnými orgány a osobami návrh na začlenění Mantrailingu a metody vyhledávání podle individuálního pachu do systému IZS. Je ale založena otevřená skupina Junior Rescue BHC, kde se pravidelně schází, cvičí a trénují týmy z Čech i Slovenska s mladými bloodhoundy. Pravidelně se scházíme 1x měsíčně, převážně u nás na Hané. Fotky z tréninků (poslední byl minulý týden) i s krátkými popisky z našich společných akcí si můžete prohlédnout na www.bloudi.rajce.idnes.cz. Pro vážné zájemce o spolupráci jsem připraven poskytnout bližší informace, nebo se můžete kontaktovat na členy naší skupiny. V každém případě bych vás rád pozval na náš příští trénink, o kterém bude informace i na tomto webu. Je ale plánován až na leden. Já trénuji se svým mladým bloodhoundem prakticky každý víkend a "cizí kladeči" jsou kdykoliv vítáni. Luboš Satora
Úterý, 07 Prosinec 2010 20:25
 
Černá Petra
Zdravím, o vaší metodě jsem se dnes dověděla poprvé. vzhledem k tomu, že mne pachové práce jako takové velice zajímají a "stopařinu" považuji za jejich královnu Vaše práce mne velice zaujala. Dají se někde sehnat podrobnější informace -podívám se ještě na va web bloodhoud clubu. Díky moc a teším se na další kontakt. Petra
Úterý, 07 Prosinec 2010 19:16
 

Poslední aktivity

11 měsíců předem
Administrator a Marek Vykydal jste nyní přátelé
Bře 25
59 měsíců předem
Jiří Zeman přidal nový vzkaz na zeď v události cvičení ZÓNA 2013
Bře 28
61 měsíců předem
Led 22
Administrator patří nyní do skupiny JmB SZBK
Led 21
68 měsíců předem
pprap. Jan Dvořák patří nyní do skupiny KZJ ČR
Čer 24
pprap. Jan Dvořák patří nyní do skupiny Working-dogs
Čer 24

Aktivní skupiny

Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele