Pondělí, Únor 19, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

SEARCH PATROL 2013

Články - Záchranná kynologie

Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Ve dnech od 16. do 18. srpna se konalo v České Kamenici na severu Čech soutěžní setkání psovodů záchranných psů z celé České republiky.

Záchranáři Česká Kamenice, o. s. (ZČK) jsou složkou integrovaného záchranného systému. Členy organizace jsou převážně profesionální záchranáři či studenti záchranářských oborů, kteří se této činnosti chtějí věnovat i ve svém volném čase. Mezi naše cíle patří jak vzdělávání veřejnosti (v případě akcí pro děti či pro širokou veřejnost jsou naše programy bezplatné, vyděláváme si na ně školením ve firmách či zajišťováním sportovních a kulturních akcí), tak vzájemné mezioborové vzdělávání členů, aby byli schopni lépe vykonávat svou profesi a znát i práci svých kolegů z jiných oblastí IZS.

V roce 2012 v rámci občanského sdružení vznikla jednotka psovodů záchranných psů. Skupina psovodů se věnuje převážně výcviku psů pro praktické nasazení.

ZČK uspořádalo v České Kamenici a okolí první ročník soutěžního setkání psovodů záchranných psů z celé České republiky.

Cílem akce bylo setkání psovodů ze všech profesionálních a dobrovolných organizací zabývajících se výcvikem záchranných psů, výměna zkušeností, prokázání spolupráce, prověření psychické a fyzické odolnosti psovodů i psů v náročných několikahodinových nasazeních. Pozvánkou byly osloveny všechny organizace. Bohužel žádná profesionální organizace se nepřihlásila v řádném termínu. Akce byla po zveřejnění do několika dnů obsazena. Setkání se zúčastnilo 12 družstev složených ze zástupců dobrovolných organizací SZBK, SH ČMS, KZJ ČR a SIRIUS.

Psovodi soutěžili v tříčlenných družstvech. Každé družstvo se skládalo ze psovoda se psem (K-9 tým), který se specializuje na sutinové vyhledávání a psovoda se psem se specializací na plošné vyhledávání. Třetím členem družstva byl team leader, který byl zároveň doprovodem pro K-9 tým pro plošné vyhledávání a musel s ním absolvovat všechna nasazení.

Soutěž co nejvěrněji kopírovala praktické nasazení. K-9 týmy čekalo několik denních a několik nočních pátrání po pohřešovaných osobách, které psi hledali v rozlehlých zalesněných oblastech, v jeskyních, v opuštěných budovách či v troskách průmyslových objektů. Psovodi museli po vlastní ose překonávat velké vzdálenosti s velkým převýšením. K-9 týmy byly nasazovány jednotlivě, ve dvojicích (sutináři) nebo společně (6 plochařů).

Nedílnou součástí bylo překonávání překážek pomocí lanové techniky pod odborným dohledem profesionálních lezců a také poskytování první pomoci. Do některých terénů byl přístup jedině pomocí slanění nebo traversem. Každá oblast byla hodnocena zkušeným a kvalifikovaným komisařem z řad všech složek IZS.

Výsledky jednotlivci – plošné vyhledávání:
1. Pavel Morávek / SDH Hejnice
2. Lucie Čiperová / ZBP Pardubického kraje
3. Pavel Dymeš / ZBK Hradec Králové

Nejlepší speciál – plošné vyhledávání:
Matěj Bartošík / ZBK Praha

Výsledky jednotlivci – sutinové vyhledávání:
1. Petra Řeháčková / SDH Hejnice
2. Jůlia Bukovinská / ZBK Moravskoslezského kraje
3. Marie Klůsová / SDH Želiv

Nejlepší speciál – sutinové vyhledávání:
Marie Klůsová / SDH Želiv

Výsledky družstva:
1. Družstvo SDH Hejnice Lenka Čápová, Pavel Morávek, Petra Řeháčková
2. Družstvo složené z ZBK Moravskoslezského kraje + ZBK Pardubického kraje Radka Dujková, Robert Novák, Jůlia Bukovinská
3. Družstvo složené z ZBK Pardubického kraje + ZBK Ústeckého Radim Sobotka, Lucie Čiperová, Ladislav Pozdníček

Organizátoři děkují sponzorům za podporu akce a figurantům za pomoc. Bez nich by se nikdy nemohla konat akce takových rozměrů.

Akci podpořili:
ROYAL CANIN – poskytl ceny pro vítěze
TEP FAKROR – poskytl ceny pro vítěze
GARMIN – zapůjčil GPS navigace pro figuranty
POŽÁRY.CZ – mediální partner
PSÍ SPORTY – mediální partner + poskytl ceny pro vítěze
HST– poskytl ceny pro vítěze

Dále se na akci podíleli HASIČI RESCUE, kteří zajišťovali jedno z lezeckých stanovišť. Figuranti se hlásili prostřednictvím serveru FIGURANTI.CZ. Jelikož se pracovalo současně ve dne i v noci na šesti pracovištích bylo nutné zajistit dostatečné množství figurantů. Na hladkém průběhu akce se podílelo na 40 figurantů z toho 4 děti, 20 komisařů a 5 organizátorů. Odměnou pro figuranty byla možnost bezplatného proškolení z poskytnutí první pomoci, které proběhlo v rámci akce.

Speciální poděkování patří kpt. Ing. Vladimírovi Makešovi z PČR a ppor. Mgr. Petrovi Vodičkovi z HZS h.m. Prahy za odbornou pomoc.

Vzhledem ke kladným ohlasům z řad účastníků a nasbíraným zkušenostem, bychom rádi v pořádání této akce pokračovali i v dalších létech.

Kontakt:
Záchranáři Česká Kamenice o.s.
Máchova755
407 21 Česká Kamenice
+420 777 244 683
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.zachranarick.cz
www.facebook.com/PsovodiZCK

Odkazy na fotogalerie:
Fotogalerie Jan Vlček:
http://hbcg.rajce.idnes.cz/Search_Patrol_2013_upravene
Video Jan Vlček:
http://hbcg.rajce.idnes.cz/Search_Patrol_2013_-_Traverz_-_videa/
Fotogalerie Iveta soukupová:
http://iveso.rajce.idnes.cz/Search_Patrol_2013_-_1.cast_zahajeni%2C_nocni_Benar%2C_denni_plochy%2C_slanovani/ http://iveso.rajce.idnes.cz/Search_Patrol_2013_-_2.cast_denni_Benar%2C_nocni_sutiny%2C_nocni_slanovani%2C_ukonceni/
Fotogalerie Pes Jira:
www.pesjira.cz
Fotogalerie Jarmila Pávková:
http://aranka1.rajce.idnes.cz/SEARCH_PATROL_2013/
Fotogalerie Sar-dog:
http://sar-dog.rajce.idnes.cz/SEARCH_PATROL_2013


Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele