Středa, Duben 25, 2018
   
Text

Vyhledávání AJAX

CZERT IEC 2010

Články - SAR

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

IEC 2010Mezinárodní klasifikační cvičení k poskytování pomoci zahájeno

Praha 11. října 2010 (Ivana Svitáková) - Hodnotící tým IEC (INSARAG External Classification) mezinárodního klasifikačního cvičení pod názvem CZERT IEC 2010 (Czech Emergency Response Team) se v prostorách ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky zúčastnilo diskuze k Portfoliu dokumentů, strategickým otázkám k humanitární pomoci a USAR odřadu, způsobům poskytování humanitární pomoci a také diskuze k rozhodovacímu procesu v případě aktivace USAR odřadu atd.

Český USAR odřad absolvuje klasifikační cvičení

Ve dnech 10.- 14. října 2010 se uskuteční v Ostravě mezinárodní klasifikační cvičení USAR týmů (urban search and rescue). Námětem cvičení pod názvem CZERT IEC 2010 (Czech Emergency Respondese Team) je vyhledávání a záchrana osob zavalených pod troskami zřícených budov vlivem ničivého tornáda. Cvičení se zúčastní téměř 120 cvičících, včetně 68 členů klasifikovaného USAR odřadu.

Cílem INSARAG External Classification (dále jen „IEC“) je posílení efektivity a koordinace pomoci při mezinárodních vyhledávacích a záchranných operacích zejména v oblastech postižených zemětřesením nebo jinou mimořádnou událostí následovanou zřícením budov (Rezoluce Valného shromáždění OSN č. 57/150 ze dne 16. prosince 2002) a tím napomoci místním záchranným složkám a omezit nasazení nepřipravených a nedostatečně technicky vybavených zahraničních záchranných týmů v místě rozsáhlé mimořádné události cestou certifikace podle pravidel INSARAG pod záštitou OSN – Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Vyhledávání osob zavalených v sutinách

Vyhledávání osob zavalených v sutinách

Záměrem IEC je deklarovat, že český USAR odřad je po organizační, operační, taktické, technické a odborné stránce připraven v místě mimořádné události efektivně zasahovat jako těžký tým, tzv. HEAVY USAR podle standardů INSARAG. Klasifikace USAR probíhá během let 2008 až 2010 a jejím vyvrcholením je klasifikační cvičení „CZERT IEC 2010“.

Vyhledávací a záchranné práce se uskuteční v areálu Dolní oblasti Vítkovic, základnu bude mít tým v bývalých kasárnách v Ostravě-Hranečníku. Český USAR tým, složený z 68 osob, tvoří 27 hasičů z HZS hlavního města Prahy a 28 hasičů z HZS Moravskoslezského kraje, 2 lékaři Úrazové nemocnice Brno, 10 kynologů se psy z Městské Policie Praha, Městské policie Ostrava a dalších kynologických organizací, usiluje o klasifikaci „HEAVY TEAM".

kpt. Ing. Ivana Svitáková

tisková mluvčí
MV-generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru ČR

Stručný časový průběh cvičení

12. října 2010

7.00 hodin – operační a informační středisko Ministerstva vnitra – generálního ředitelství HZS ČR obdrží oznámení o mimořádné události, rozsah následků ničivého tornáda, které způsobí zřícení budov s předpokladem zavalení osob (oblast zásahu tornáda – Ostrava).

svolání štábu generálního ředitelství HZS ČR, následuje aktivace USAR odřadu HZS hl.m. Prahy a HZS Moravskoslezského kraje, velitele odřadu, lékařů Ústřední nemocnice Brno a kynologů

9. 00 hodin – video konference mezi HZS Moravskoslezským krajem, HZS hl.m. Prahy, operačním střediskem generálního ředitelství HZS ČR

12.00 hodin – odjezd pražského segmentu USAR odřadu na místo cvičení (odjezd z požární stanice Strašnice HZS hl.m. Prahy)

17.00 hodin – odjezd ostravského segmentu USAR odřadu na místo cvičení (odjezd z centrální požární stanice HZS Moravskoslezského kraje).

22. 00- 24.00 hodin – průzkum místa základny, vybudování základny

13. října 2010

00.00 – 24.00 hodin – praktické nasazení heavy USAR odřadu (v lokalitě Vítkovice za použití figurantů představujících zraněné nebo mrtvé osoby. Oběti mimořádné události budou vyhledány a vyproštěny ze sutin zřícených budov).

14. října 2010

ranní hodiny– konec praktického nasazení heavy USAR odřadu

16.00 hodin – oficiální vyhodnocení INSARAG External Classification

Pozn. Časy mohou být v průběhu cvičení změněny.

Informace o odřadech na www.usar.cz usar cz

CZERT 2010 - příjezd jednotek USAR

 

Další informace o cvičení na serveru požáry.cz

SLEDUJEME: Cvičení USAR týmů v Ostravě živě na ČT24

FOTO: Cvičení USAR týmů v Ostravě skončilo

blog comments powered by Disqus

Projekt SAR System CZ

Informační portál a informační systém pro SAR (Search and Rescue) složky integrovaného záchranného systému vzniká pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity

                         

Prohlášení

Důležité: Informace, uveřejněné na tomto portálu z jiných zdrojů, slouží výhradně pro účely zpravodajství o aktuální události týkající se pátracích a záchranných akcí a nejsou nijak využity k výdělečné činnosti.

Přihlášení uživatele